1.Tykwa: co to właściwie za roślina? Pochodzenie, rodzaje (cykl: Tykwa od A do Z)

Pomogę Wam nieco w odnalezieniu się w świecie tykw chociaż ekspertem w tym temacie nie jestem.  O tykwach można by pisać wiele ale nie mam zamiaru przesadzać. Zgłębiając temat okazuje się bowiem, że jest to naprawdę spora rodzina roślin różnych wielkości, kształtów, kolorów oraz grubości ścianek. 


Tykwa to roślina z rodziny dyniowatych.  Jest to zatem kuzynka dyni, kabaczków, melonów, cukinii i  ogórków.  Można ją jeść gdy jest jeszcze młoda. W smaku, przynajmniej ta zwykła, którą próbowałam przypomina coś pomiędzy ogórkiem a cukinią. Różni się od pozostałych dyniowatych jedną cechą, która zdecydowanie ją wyróżnia.  Jest to drewnienie zewnętrznej warstwy, która po wysuszeniu tworzy skorupę w strukturze oraz właściwościach podobną do miękkiego drewna. Sprawia to, że jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki.


Tykwy rozpowszechnione są po całym globie. Najpopularniejsze są w obu Amerykach oraz w Azji . Naukowcy uważają wedle znalezisk, że tykwy pochodzą z Azji.  Stanowią ważny element wielu tradycyjnych kultur i narodowości. W Afryce występują natomiast rośliny z innej rodziny, którą nazywa się tykwą ale w zasadzie jest to jedynie podobna do niej roślina, która również drewnieje. Mam na myśli zdrewniałe owoce drzewa kalebasowego tzw. Calabash tree. Tam „tykwa” wyrasta prosto z pnia. W naszym klimacie drzewo to nie występuje, ku mojemu smutkowi. Na żywo można je obejrzeć np. w palmiarni w Gliwicach.


Zdrewniałe owoce tykw bądź kalebas wykorzystuje się głównie jako naczynia np. w Ameryce Płd.  albo jako ozdoby, instrumenty czy też domki dla ptaków. Nieobrobiony wysuszony owoc sam w sobie ma duże walory dekoracyjne stąd jej wielka popularność w obu Amerykach. Są tam całe farmy (mmm…marzenie) gdzie uprawia się tykwy na hektarach ziemi.


Najpospolitszą z tykw jest Tykwa Pospolita, po łacinie Lagenaria Siceraria lub Lagenaria vulgaris. Tykwy te wymiennie nazywa się również tykwą butelkową (Bottle Gourd) z racji swojego butelkowatego wyglądu. Z innych rodzajów warto wspomnieć tykwy gruszki/łzy (Pear/Tear Gourd), które również hoduję, tykwy wężowe (Snake Gourd), tykwy maczugi, przypominające kobrę, mini tykwy (Mini Bottle Gourd), tykwy o kształcie jabłka (Apple Gourd), grubościenne płaskie okrągłe tykwy (Canteen Gourd) oraz okrągłe jak piłka (Cannon Ball Gourd) i wiele, wiele innych odmian.


Poniżej zaczerpnęłam z Internetu rysunek oraz zdjęcie przedstawiające z grubsza kształty i rodzaje tykw.

1. Banana
2. Club, Cave Man’s Club
3. Tobacco Box, Sugar Bowl
4. Canteen, Sugar Bowl
5. Cannon Ball
6. Basketball
7. Mini-bottle
8. Sennari
9. Mexican Bottle
10. Hardshell Warty
11. Hercules Club
12. Bushel Basket
13. Baton, Snake, Longissima
14. Short Handled Dipper
15. Powder Horn, Penguin
16. French Dolphin, Maranka, Monkey
17. Lump in the neck Bottle
18. Zucca
19. Chinese Bottle
20. Long Handled Dipper
21. Indonesian Bottle, Costa Rican Bottle
22. Japanese Bottle, Siphon
23. Kettle





Komentarze

  1. Bardzo zainteresowałaś mnie tykwą. Nie wiem czy zdecyduję się na uprawę, ale może uda się pozyskać gotowe owoce? Twój cykl jest zdecydowanie dla mnie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dysponuję zarówno nasionami jak i wysuszonymi owocami. Zapraszam

      Usuń

Prześlij komentarz

Zachęcam do pisania komentarzy